Byl jsem přesně ten člověk, kterému nahánělo hrůzu mluvit veřejně před lidmi a bylo úplně jedno jestli je znám nebo ne.
Pokaždé, když jsem měl něco prezentovat, tak v mé hlavě bylo úplně prázdno a nevěděl jsem ani jak se jmenuji.
Rozhodl jsem se s tím skoncovat. ❌
Před měsíci jsem začal trénovat a studovat techniky, jak lépe prezentovat a být sebevědomější při mluvení na veřejnosti.
To, že jste nervózní před prezentací může být jen pocit zodpovědnosti, a na tom není nic špatně.
Nyní, když začnu mluvit, je všechen ten pocit nervozity pryč a prezentace běží hladce.
Co mě konkrétně pomohlo?
1. Buďte přirození
✅ Mluvte k lidem. Jedna z nejhorších věcí je, když posloucháte někoho, kdo na vás sype jen informace a vypadá, že je v křeči.
✅ Abyste tomuto zamezili, tak se zkuste dívat lidem do očí a interagovat s nimi. Mluvte přirozeně, ostatní lépe pochopí to, co se jim snažíte předat a budou se cítit více zaujatě.
2. Ovládněte obsah
✅ Mluvte pouze o tom, čemu opravdu rozumíte. Předchozí bod je tímto velmi ovlivněn, představte si, že jste nervózní a ještě musíte mluvit o něčem, čemu nerozumíte do hloubky nebo vůbec. To je opravdu hrozné.
3. Rychlost
✅ Doporučuji, abyste mluvili tak pomalu, aby vám to bylo trošku nepříjemné, většinou je to ideální rychlost. Když mluvíte rychle, zdá se vám, že své myšlenky předáváte v ideální rychlosti, ale je to tím, že sami sobě vždycky rozumíme, druzí už s tím mohou mít problém.
4. Publikum
✅ Pokud mluvíte a publikum se dívá do telefonu, není to chyba publika. Obsah a téma mohou být důležité, ale nejdůležitější je způsob, jakým jsou informace podávány. Zásadní je věnovat publiku pozornost a dobře s ním komunikovat a interagovat.
5. Verbální a neverbální komunikace
💡Když se škrábete na hlavě, ukazuje to, že máte pochybnosti,
💡Když máte ramena vytočená dopředu, ukazuje plachost. Když si koušete nehty nebo přecházíte sem a tam a nedíváte se na publikum, dáváte najevo, že máte strach.
💡Je vědecky dokázáno, že naše komunikace je mnohem více závislá na pohybech našeho těla než na tom, co říkáme.
To, co říkáme, znamená méně, než jak to říkáme.
💡 Také naše oblečení, jak máme upravené vlasy nebo držení těla a způsob, jakým chodíme v prostředí může ukázat sebevědomí nebo nejistotu a strach.
Veškerá tato komunikace je nedílnou součástí dobrého mluvení na veřejnosti.
Pokud je vaším cílem být lepším řečníkem, pak tyto techniky trénujte každý den, abyste je uvedli do praxe, ať už v prezentacích nebo v rozhovorech s lidmi.