Body language neboli řeč těla má velký dopad na to, jak vás druhá strana vnímá. Při pohovoru to platí dvojnásob. Vaše řeč těla může prozradit, že jste nervózní, nepřítomní nebo dokonce můžete působit jako nevhodný kandidát. Co všechno může způdobit non-verbální komunikace a na co byste si měli dávat pozor?
- Slova tvoří pouze 7 % toho, jak nás vidí ostatní.
- Tón hlasu tvoří 38 % toho, jak nás vidí ostatní.
- Řeč těla tvoří 55 % toho, jak nás vidí ostatní.
Řeč těla při pohovoru
Jak zanechat skvělý první dojem? Zde je pár osvědčených tipů.
- Seďtě rovně. Správné držení těla ukazuje, že jste pozorní a angažovaní. Mírným náklonem dopředu navíc vyjadřujete opravdový zájem.
- Usmívejte se – i přesto, že jste nervózní. Vřelý, upřímný úsměv dodá příjemnější pocit, zejména na začátku a na konci pohovoru.
- Procvičte si podání ruky. Tzv. leklou rybu nemá nikdo rád a může dodávat pocit lhostejnosti. Podání ruky by sice nemělo být ochablé, ale zároveň to nepřehánějte s drtivým stiskem.
- Dávejte si pozor na gesta. Přehnaná gestikulace rukou během konverzace může působit přehnaně a nervózně. Malá, nepříliš frekventovaná gesta mohou však vyjadřovat nadšení. Vyvarujte se však vrtění, třásu nohou, klepání prsty nebo hraní si s tužkou.
- Udržujte oční kontakt. Oční kontakt je obecně zásadním prvkem obchodní etikety a je nezbytný i při pracovním pohovoru. Oční kontakt je rozhodující pro navázání kontaktu a projevení respektu. Dělejte si malé přestávky, abyste odvrátili zrak, napsali si různé poznámky a poté znovu navažte oční kontakt. Cílem je být zaujatý a interaktivní. Pokud se často díváte přes rameno nebo dolů na podlahu, nevědomky tím dáváte najevo nezájem a nedostatek respektu.
Při přijímacích pohovorech záleží na prvním dojmu – a neverbální signály jsou často důležitou součástí. Příprava na pracovní pohovor vyžaduje, abyste se s procesem přijímacího pohovoru dobře vyrovnali a projevili se jako zdvořilý, zaujatý a angažovaný uchazeč.
Přeji vám hodně štěstí
HR manažerka
Renča