Cesta ke kariéře obchodníka: Jaké vlastnosti a dovednosti potřebujete?

Cesta ke kariéře obchodníka: Jaké vlastnosti a dovednosti potřebujete?

Renáta Miltová
17.04.2023

Profese obchodníka s sebou nese mnoho předsudků, stigmat a nesprávných úvah o tom, jak taková profese vypadá a co všechno obnáší. Lidé mají pořád ještě zakořeněnou představu o nátlakovém obchodu, podomnímu prodeji, neetickému telemarketingu a dalších. Schválně si sami řekněte, co se vám vybaví, když se řekne slovo prodej nebo obchodník. 

U nás v holdingu Channel Partners se s těmito předsudky snažíme bojovat. Stavíme na pevných hodnotách etického prodeje a vždy se snažíme hledat to nejlepší řešení pro naše klienty. Co tedy podle nás role obchodníka obnáší? Co byste měli mít za vlastnosti a schopnosti pokud chcete tuto profesi vykonávat? 

Proč zvolit profesi obchodníka? 

Pokud se chcete stát obchodníkem, musíte vědět proč. Tak jako u většiny profesí jsou peníze jen doplňkovým hnacím motorem, ale motivace by měla proudit z vás samotných. Práce jako taková by vás měla bavit, měla by vám dávat smysl a to samé platí o produktu nebo službě, kterou prodáváte. Pokud budete věřit v daný produkt/službu, prodej se bude dělat o mnoho lépe. To vás pak udrží i v těch chvílích, kdy to nepůjde úplně snadno. 

Co obnáší role obchodníka? 

Profese obchodníka je založená především na kvalitní komunikaci a znalosti produktu. V roli obchodníka navazujete nové vztahy s potenciálními zákazníky, hledáte nové obchodní příležitosti, udržujete ty staré a především se snažíte co nejlépe identifikovat potřeby a požadavky zákazníka a díky nim pak vymyslet pro zákazníka to nejlepší řešení. Zmíněná komunikace je stěžejní k vybudování důvěry, předání informací o produktu, k hledání případných námitek ze strany klientů a k uzavírání. 

Aby se člověk mohl v této roli úspěšně uplatnit, musí mít určité vlastnosti a dovednosti.

Mezi klíčové vlastnosti patří:

  • Komunikační schopnosti: Jak už jsme zmínili, komunikace je naprostá nutnost. Obchodník musí být schopen komunikovat se zákazníky a prezentovat své produkty a služby.
  • Proaktivita: Obchodník by měl být proaktivní a hledat nové obchodní příležitosti, místo toho, aby jen reagoval na stávající situaci.
  • Schopnost vyjednávání: Obchodník musí být schopen vyjednávat s různými zákazníky a dosáhnout pro obě strany výhodných podmínek.
  • Znalost produktů a služeb: Obchodník musí mít hlubokou znalost o produktech a službách, které nabízí, aby mohl zákazníkům poskytnout relevantní informace.

Není pochyb o tom, že práce obchodníka je velmi náročná. Role obnáší spoustu výzev, povinností a specifické dovednosti. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv cestu v oboru obchodování, je důležité být motivovaný, ambiciózní a neustále se zlepšovat, abyste se mohli stát úspěšným obchodníkem. 

Je kariéra obchodníka něco pro vás? Myslíte si, že byste tuto roli zvládli? Zrovna teď do týmu hledáme další obchodníky, kteří jsou odhodlaní na sobě pracovat a nabízet našim zákazníkům kvalitní řešení. 

Neváhejte nás kontaktovat. Budeme se těšit. 

S pozdravem

Vaše HR manažerka 

Renča

Sdílet článek
Facebook
Twitter
LinkedIn
Blog

Další novinky a aktuality

Vzhůru do moderní budoucnosti – stěhujeme se do nových kanceláří

Renáta Miltová
19.03.2024
A je to! Jsme na nové adrese. Po několika letech jsme se rozhodli přestěhovat do modernějších prostor, které...

Ocenění našich kolegů

Renáta Miltová
15.01.2024
Naši kolegové jsou pro nás klíčoví a vždycky se snažíme ocenit jejich úsilí odpovídajícím způsobem. I letošní konec...