Energie během dne. Jak si jí udržet co nejdéle?

Energie během dne. Jak si jí udržet co nejdéle?

Renáta Miltová
18.09.2023

Není asi žádným překvapením, ani novým zjištěním, že nám energie během dne kolísá. Energie je nepostradatelným prvkem, který nás pohání vpřed. Po spánku, tedy hned ráno máme zpravidla nejvíce energie a to je spojeno s nárůstem hladiny hormonu kortizolu, který nás probouzí a podporuje naši aktivitu. Postupem dne naše energie ubývá až do toho bodu, kdy si opět musíme jít lehnout. 

Výzvy moderního způsobu života často mohou vést k ještě většímu snížení energie během dne – naštěstí existuje několik způsobů, jak energii navýšit.

Zdravá strava a všechno kolem 

Opět asi nepřekvapíme, když řekneme, že zdravá životospráva, dostatek spánku, pravidelná fyzická aktivita hrají velký vliv na naši úroveň energie. Ačkoliv by se mohlo některým zdát, že např. fyzická aktivita energie bere, je to přesně naopak. Pravidelný pohyb zlepšuje cirkulaci krve a díky větší zátěži se nám zvyšuje aktivita srdce, které pak pumpuje krev do těla efektivněji a tělo dostává více kyslíku a živin, které jsou potřebné k produkci energie. 

Proto dbejte na 

  • dostatečný spánek (doporučených 7 – 9 hodin denně) 
  • zdravá vyvážená strava 
  • fyzická zátež (stačí i procházka) a to každý den 

Pijte dostatek vody 

Nedostatek tekutin způsobuje dehydrataci, která pak zapříčiňuje únavu a snižuje energii. Divili byste se, co taková maličkost a malá změna v každodenním životě může způsobit. Pokud budete dodržovat doporučený pitný režim (dospělý člověk by měl denně vypít 2 až 3 litry vody), pomůžete tím udržet vaši energii na optimální úrovni po delší dobu. 

A zase ten stres

Pokud jste během dne vystresovaní, ať už kvůli práci, nebo čemukoliv jinému – následky zejména dlouhodobého stresu mohou být ohromné. Stres může vyčerpat energii během dne mnohem rychleji. Abyste se vyhli nadměrnému stresu, snažte se zařadit do vaší denní rutiny některé relaxační techniky, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga. 

Menšímu stresu také může pomoci lepší plánování a prioritizace aktivit. Soustřeďte se tedy na to, co je pro vás nejdůležitější a to v daný den odbavte. Můžete aplikovat naše pravidlo 3 + 1 priorit, kdy si napíšete 3 nejdůležitější úkoly, které ten den stihnete odbavit a tou poslední aktivitou se hezky odměníte. 

Pokud se se stresem potýkáte dlouhodobě, určitě nezapomeňte navštívit odborníka. 

Ať už vám osobně pomáhá cokoliv, udržení energie po co nejdelší dobu během dne, je zásadním faktorem. Pamatujte, že každý z nás je jedinečný a na každého může působit něco jiného. Výše zmíněné body jsou však základním stavebním kamenem, na kterém pak můžete stavět další aktivity, které pomáhají zrovna vám – to klidně může být i odpolední tzv. power nap. 

Přeji vám hodně úspěchů a dostatešně energie 

Vaše HR Manažerka 

Renča

Sdílet článek
Facebook
Twitter
LinkedIn
Blog

Další novinky a aktuality

Květnová porada v duchu pálení čarodějnic

Renáta Miltová
30.05.2024
Celý tým Channel Partners Holdingu se sešel na celofiremní poradě, kterou jsme spojili s opékáním buřtů.🔥 Byla to...

Vzhůru do moderní budoucnosti – stěhujeme se do nových kanceláří

Renáta Miltová
19.03.2024
A je to! Jsme na nové adrese. Po několika letech jsme se rozhodli přestěhovat do modernějších prostor, které...