Firemní kultura jako klíč k úspěchu firmy

Firemní kultura jako klíč k úspěchu firmy

Renáta Miltová
08.03.2023

Firemní kultura hraje velkou roli ve výkonnosti společnosti a spokojenosti zaměstnanců. Co to, ale vůbec znamená? 

Firemní kultura jsou hodnoty dané firmy, jejich zvyklosti a pak především vize společnosti. Kultura organizace ovlivňuje, jak se lidé ve společnosti cítí, jak se s nimi zachází, jaké jsou společenské normy a jaký je vztah mezi zaměstnanci a vedením.

Proč je firemní kultura důležitá?

Firemní kultura má mnoho výhod. V první řadě hraje velkou roli při náborovém procesu a udržení talentovaných zaměstnanců. Lidé chtějí pracovat pro společnost, se kterou sdílí stejné hodnoty a vizi.  

Pokud má společnost zdravě fungující kulturu, zaměstnanci se cítí motivovaní a loajální vůči firmě, což vede k většímu nasazení a výkonu.

Jak kulturu tvořit? 

Vytvoření firemní kultury je dlouhodobý proces. Nejprve je důležité mít jasnou vizi a hodnoty a integrovat je do všech aspektů společnosti, včetně náboru, vzdělávání, tréninku zaměstnanců a zpětné vazby. Důležitým aspektem k tvoření pozitivní firemní kultury je také komunikace a to jak od vedení k zaměstnancům, tak i naopak. Vytváření prostředí, kde je otevřená komunikace klíčová, pomáhá k silné firemní kultuře a to bez debat.  

Podpora zaměstnanců 

Dalším stěžejním prvkem ve firemní kultuře je podpora zaměstnanců a to jak jejich dovedností a schopností, tak i rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Zaměstnanci by také měli být jasně informování o cílech a směru společnosti a o tom, jak jejich práce těmto cílům přispívá. 

Vedení musí jít příkladem 

Aby byla firemní kultura úspěšná, je důležité, aby vedení společnosti šlo příkladem. Podpora zaměstnanců v jejich rozvoji, pořádání teambuildingů, vyžadování zpětné vazby od zaměstnanců – to jsou jedním z mnoha příkladů, jak by to mělo vypadat. 

Jak jste na tom s firemní kulturou vy? Cítíte se ve své práci spokojení? Jste dostatečně podporováni vedením? Pokud ne, prohlédněte si naše volné pozice, protože u nás je firemní kultura nastavená správně a neustále se jí snažíme zlepšovat. 

S pozdravem 

vaše HR manažerka 

Renča

Sdílet článek
Facebook
Twitter
LinkedIn
Blog

Další novinky a aktuality

Energie během dne. Jak si jí udržet co nejdéle?

Renáta Miltová
18.09.2023
Není asi žádným překvapením, ani novým zjištěním, že nám energie během dne kolísá. Energie je nepostradatelným prvkem, který...

Oživte svůj životopis. Zaujměte na první pohled 🤩

Renáta Miltová
08.09.2023
Životopis je nedílnou součástí v procesu hledání práce a je prostředkem prvního dojmu, který děláte na vašeho potenciálního...