Možná už jste zažili takový ten pocit, kdy si zejména v nových situacích a v novém prostředí říkáte “co já tady dělám?” Všichni kolem vás se zdají být chytřejší, zkušenější, lepší a vám jde sebevědomí dolů. Tento stav se nazývá imposter syndrom a je velmi častým jevem a to zejména v pracovním prostředí.
Co je imposter syndrom?
Imposter syndrom je psychologický stav, při nemž se cítíte, že podvádíte, že si nazasloužíte své úspěchy, že za to kde jste teď může někdo jiný. Tento stav se obvykle vyskytuje u lidí, kteří jsou velmi úspěšní a mají vysoké ambice, ale velmi o sobě pochybují. Dále se s tímto pocitem můžete vypořádávat například při přebírání nových pracovních povinností nebo komunikací s nadřízenými.
Jak se projevuje?
Imposter syndrom může být u každé osoby jiný. Někteří lidé mohou zažívat až silné deprese a pocity úzkosti, v tomto případě se doporučuje vyhledat odborníka. Více častými projevy jsou však pocity strachu, méněcennosti, můžete se cítit nekompetentními a myslet si, že vaše úspěchy jsou jen výsledkem náhody nebo štěstí.
Jak se ho zbavit?
Existují způsoby, jak se syndromu podvodníka zbavit.
✅ Za prvé, je důležité si uvědomit, že mnoho úspěšných lidí má stejný pocit, nebo si něčím podobným už prošli. Nenechte se zmást. I ten nejúspěšnější člověk nad sebou občas zapochybuje.
✅ Tím se dostáváme k bodu dva, kdy je důležité si uvědomit, že každý z nás má nějaké nedostatky, a že je to normální. Jsme lidi, ne stroje. Nemusíte být dokonalí a každý chybuje.
✅ Třetím bodem v překonání těchto pocitů je otevřená komunikace. Nebojte se tyto pocity svěřit někomu blízkému nebo dokonce vašemu nadřízenému. Díky otevřené komunikaci zjistíte, že určitě nejste jediní, kdo má podobné myšlenky.
Přeji vám hodně štěstí v překonávání Imposter syndromu a co nejvíce zdravého sebevědomí.
Vaše HR manažerka
Renča