Notifikace na telefonu a jejich vliv na naší pozornost

Notifikace na telefonu a jejich vliv na naší pozornost

Renáta Miltová
10.10.2023

Znáte to taky? Na něco se soutředíte a najednou periferně vidíte, jak se vám rozsvítila obrazovka telefonu, v horším případě, vás vyruší i zvuk příchozí zprávy. Vy berete mobil do ruky a najednou je soustředění na práci pryč. 

Přicházející notifikace, které nás informují o nových zprávách, událostech, upozorněních a aktualizacích jsou užitečným nástrojem pro udržení spojení a aktuality, často mohou narušovat naši pozornost a produktivitu.

Jak nás notifikace ovlivňují:

  • Rozptýlení pozornosti: Notifikace nás často vytrhávají z aktuální činnosti. Když se zaměříme na práci, učení nebo relaxaci, zvonění nebo vibrace telefonu nás přeruší, což může být rušivé a snižovat naši efektivitu.
  • FOMO: FOMO by se dalo vysvětlit jako „strach z promeškání nebo ztráty příležitosti“. Jedná se o psychický stav, kdy máme pocit, že bychom mohli něco důležitého nebo vzrušujícího zmeškat, a proto se často snažíme být neustále online nebo aktivní, abychom zůstali informovaní a zapojení do všeho dění. FOMO může vést k nadměrnému sledování sociálních médií, zpráv a událostí, což může mít negativní dopady na duševní zdraví a osobní život.
  • Stres a úzkost: Příliš mnoho notifikací může vyvolat stres a úzkost. Každý zvuk příchozí zprávy může přinést pocit povinnosti reagovat ihned, což může vést k přetížení a stresu.
  • Nastavte si prioritní notifikace: Vypněte si notifikace všech aplikací, které pro vás nejsou důležité. Může se jednat klidně jen o vypnutí aktualizací, na které vás každá druhá aplikace upozorňuje. Tím snížíte množství rušivých notifikací, které jsou vám stejně k ničemu.
  • Plánujte: Nastavte si čas, kdy se budete věnovat zprávám a e-mailům, a mimo tento čas si notifikace vypněte nebo si dejte mobil do režimu “nerušit”. Tím budete moci efektivněji řídit svůj čas a soustředit se na důležité úkoly.
  • Učte se odpočívat: Zvažte možnost zapojit se do pravidelného odpočinku od telefonu. Můžete si například vyhradit hodinu denně bez telefonu a věnovat se jiným aktivitám. Ideálně mimo jakékoliv obrazovky.
  • Zaměřte se na mindfulness: Praxe mindfulness vám může pomoci zlepšit schopnost soustředit se a snižovat úzkost spojenou s notifikacemi. Jde o cvičení, která vás učí žít v přítomném okamžiku a rozhodně nemusíte být žádný profík, aby vám krátké cvičení meditace pomohlo. Doporučujeme začít třeba s aplikací Headspace nebo třeba Calmio

Co s tím dělat:

Notifikace z telefonu jsou dvojsečnou zbraní. Můžou být užitečné, ale také nás mohou rozptylovat a ovlivňovat naši pozornost a duševní zdraví. Důležité je najít rovnováhu mezi tím, co nás informuje a co nás ruší, a aktivně řídit, jak nás notifikace ovlivňují, abychom si zachovali klid a efektivitu ve svém každodenním životě.

Přeji hodně štěstí 

HR manažerka Renča 

Sdílet článek
Facebook
Twitter
LinkedIn
Blog

Další novinky a aktuality

Vzhůru do moderní budoucnosti – stěhujeme se do nových kanceláří

Renáta Miltová
19.03.2024
A je to! Jsme na nové adrese. Po několika letech jsme se rozhodli přestěhovat do modernějších prostor, které...

Ocenění našich kolegů

Renáta Miltová
15.01.2024
Naši kolegové jsou pro nás klíčoví a vždycky se snažíme ocenit jejich úsilí odpovídajícím způsobem. I letošní konec...