Syndrom vyhoření. Jak předejít stavu duševního a fyzického vyčerpání? 

Syndrom vyhoření. Jak předejít stavu duševního a fyzického vyčerpání? 

Renáta Miltová
03.03.2023

Syndrom vyhoření postihuje stále větší procento populace. Co to vůbec je, jak se projevuje a jak se mu můžete vyhnout? Čtěte více v našem článku. 

Co je syndrom vyhoření? 

Syndrom vyhoření, také známý jako burnout, je stav duševního a fyzického vyčerpání, který může postihnout lidi v různých profesích a životních situacích. Pocity beznaděje, neschopnosti, únava a snížená výkonnost – přesně to jsou typické projevy syndromu vyhoření. V horších případech může vést ke zdravotním problémům, depresím, srdečním chorobám, úzkostem a dalším. 

Jak se to stane? 

V dnešní uspěchané době zaměřené převážně na výkon se často může stát, že na sebe klademe mnohem větší nároky než jsme schopní zvládnout. Neustálé porovnávání se se zdánlivě úspěšnějšími a produktivnějšími kolegy, přibírání více úkolů než jsme schopní zvládnout, balancování pracovního a osobního života.  Dalšími “spouštěči” mohou být špatné vztahy na pracovišti, nedostatek odpočinku, nedostatek motivace.

Syndrom vyhoření se však nutně nemusí týkat jen pracovního prostředí. I situace v osobním životě, jako je třeba špatná finanční situace, rodinné problémy a další mohou vést k “burnoutu.”

Jak se mu vyhnout? 

Pokud chcete syndromu vyhoření předejít, je důležité se snažit udržovat zdravý balanc mezi pracovním a osobním životem. Mezi základní tipy patří pravidelný spánek, zdravá životospráva, cvičení a dostatečný odpočinek. Dále je důležité najít si čas na oblíbené volnočasové aktivity, jako jsou sport, umění, čtení nebo hudba, které vám pomohou zrelaxovat a nabrat novou energii. I když budou vaše to-do listy přeplněné, snažte se i tak najít čas sami na sebe. 

Kromě toho je důležité se snažit udržovat dobré vztahy s kolegy a blízkými. Pokud budete mít podporu svého okolí, budete lépe odolávat stresu a tlaku. Pokud se cítíte přetížení, nebojte se požádat i o profesionální pomoc. 

Syndrom vyhoření není nic neobvyklého a může postihnout každého z nás. Je důležité se o sebe starat a snažit se vyhnout přetížení, abychom mohli plně využít našeho potenciálu a udržet si kvalitu života.

Hodně štěstí a co možná nejméně stresu přeje 

Vaše HR manažerka

Sdílet článek
Facebook
Twitter
LinkedIn
Blog

Další novinky a aktuality

Energie během dne. Jak si jí udržet co nejdéle?

Renáta Miltová
18.09.2023
Není asi žádným překvapením, ani novým zjištěním, že nám energie během dne kolísá. Energie je nepostradatelným prvkem, který...

Oživte svůj životopis. Zaujměte na první pohled 🤩

Renáta Miltová
08.09.2023
Životopis je nedílnou součástí v procesu hledání práce a je prostředkem prvního dojmu, který děláte na vašeho potenciálního...