Syndrom vyhoření. Jak předejít stavu duševního a fyzického vyčerpání? 

Syndrom vyhoření. Jak předejít stavu duševního a fyzického vyčerpání? 

Renáta Miltová
03.03.2023

Syndrom vyhoření postihuje stále větší procento populace. Co to vůbec je, jak se projevuje a jak se mu můžete vyhnout? Čtěte více v našem článku. 

Co je syndrom vyhoření? 

Syndrom vyhoření, také známý jako burnout, je stav duševního a fyzického vyčerpání, který může postihnout lidi v různých profesích a životních situacích. Pocity beznaděje, neschopnosti, únava a snížená výkonnost – přesně to jsou typické projevy syndromu vyhoření. V horších případech může vést ke zdravotním problémům, depresím, srdečním chorobám, úzkostem a dalším. 

Jak se to stane? 

V dnešní uspěchané době zaměřené převážně na výkon se často může stát, že na sebe klademe mnohem větší nároky než jsme schopní zvládnout. Neustálé porovnávání se se zdánlivě úspěšnějšími a produktivnějšími kolegy, přibírání více úkolů než jsme schopní zvládnout, balancování pracovního a osobního života.  Dalšími “spouštěči” mohou být špatné vztahy na pracovišti, nedostatek odpočinku, nedostatek motivace.

Syndrom vyhoření se však nutně nemusí týkat jen pracovního prostředí. I situace v osobním životě, jako je třeba špatná finanční situace, rodinné problémy a další mohou vést k “burnoutu.”

Jak se mu vyhnout? 

Pokud chcete syndromu vyhoření předejít, je důležité se snažit udržovat zdravý balanc mezi pracovním a osobním životem. Mezi základní tipy patří pravidelný spánek, zdravá životospráva, cvičení a dostatečný odpočinek. Dále je důležité najít si čas na oblíbené volnočasové aktivity, jako jsou sport, umění, čtení nebo hudba, které vám pomohou zrelaxovat a nabrat novou energii. I když budou vaše to-do listy přeplněné, snažte se i tak najít čas sami na sebe. 

Kromě toho je důležité se snažit udržovat dobré vztahy s kolegy a blízkými. Pokud budete mít podporu svého okolí, budete lépe odolávat stresu a tlaku. Pokud se cítíte přetížení, nebojte se požádat i o profesionální pomoc. 

Syndrom vyhoření není nic neobvyklého a může postihnout každého z nás. Je důležité se o sebe starat a snažit se vyhnout přetížení, abychom mohli plně využít našeho potenciálu a udržet si kvalitu života.

Hodně štěstí a co možná nejméně stresu přeje 

Vaše HR manažerka

Sdílet článek
Facebook
Twitter
LinkedIn
Blog

Další novinky a aktuality

Klíčové vlastnosti a dovednosti, které hledají zaměstnavatelé u nových kandidátů.

Renáta Miltová
31.03.2023
Co hledají zaměstnavatelé u kandidátů na nové pozice? Čím se můžete odlišit, co je extrémně důležité a co...

Naše měsíční anketa: Spolupracovník měsíce

Renáta Miltová
17.03.2023
Záleží nám na tom, aby se naši kolegové cítili náležitě doceněni za jejich tvrdou práci. I proto s...