Hledáte novou práci a narazili jste na terminologii, u které si nejste zcela jistí, co znamená? Termíny jako on-site, online, remote, práce na dohodu, práce na plný úvazek. Některé z nich jsou jasné, jiné už tak moc ne. Přinášíme vám článek, kde se dozvíte, co znamenají. Přehledně a srozumitelně.
Práce na plný úvazek: Tento typ úvazku je zcela běžný a nejstandardnějším na trhu práce. Jedná se o bežnou pracovní dobu – tedy 8 hodin denně a 40 hodin týdně. Při tomto typu úvazku za vás zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění, stejně jako daň z příjmu z vašeho plného platu. V některých případech zaměstnavatel také hradí další benefity, jako jsou stravenky nebo příspěvky na sportovní aktivity. Přesné podmínky a výhody se však mohou lišit v závislosti na zaměstnavateli a konkrétní pracovní pozici. Je proto důležité si vždy před podpisem pracovní smlouvy pečlivě pročíst její podmínky.
Práce na částečný úvazek: Při práci na částečný úvazek, pracujete menší počet hodin – zpravidla tedy 20 hodin týdně (práce na půlúvazek). I v tomto případě platí zaměstnavatel za vaše sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu z poměru vašeho částečného platu vůči plnému platu. Výhody a benefity se mohou lišit v závislosti na konkrétní pracovní pozici a zaměstnavateli, ale obvykle jsou poskytovány v poměru s pracovním úvazkem.
Práce na dohodu: Práce na dohodu se obecně vztahuje na typ smlouvy, která není uzavřena na plný ani částečný úvazek, ale na dohodu o provedení práce, o pracovní činnosti nebo o pracovní činnosti dle potřeby (takzvaná DPP, DPČ nebo DPH). Tento typ smlouvy obvykle není uzavřen na trvalou dobu a pracovní doba může být velmi variabilní. Při práci na dohodu si obvykle sami platíte své sociální a zdravotní pojištění a také hradíte daň z příjmu získaného z vaší práce.
Práce na smlouvu: Práce na smlouvu ve volném překladu znamená, že si sami fakturujute odpracované hodiny či projekty a to firmám, pro které pracujete. Jedná o OSVČ (Osoba samostatně výdělečně činná), kdy se toto označení používá pro osoby, které podnikají na vlastní účet a jsou samostatnými podnikateli. OSVČ se mohou věnovat různým oborům a mohou si sami stanovit cenu za svou práci. Práce na smlouvu je oblíbená hlavně pro její flexibilitu, svobodu a větší výdělky. 🙂 Je třeba však myslet na to, že jako OSVČ jste zodpovědní za své vlastní náklady a jste povinni si sami platit své sociální a zdravotní pojištění, stejně jako daně a další povinné odvody. Stále je to však více a více oblíbená možnost mnoha lidí.
On-site: Pokud narazíte u popisu pracovní pozice na termín on-site, znamená to, že musíte být přítomni v dané firmě. Docházíte tedy denně do kanceláře, nebo do jakýkoliv jiných pracovních prostor vázající se k dané pozici.
Online: Zde není třeba zdlouhavě vysvětlovat. Popis online u pozice znamená, že pracovní činnost můžete vykonávat přes internet. POZOR – nemusí však nutně znamenat, že můžete pracovat odkudkoliv. Zaměstnavatel v tomto případě může vyžadovat, abyste byli v České republice, nebo třeba v dojezdné vzdálenosti.
Remote: Termín remote se velmi často zaměňuje s prací online. Nicméně u práce remote, kterou také vykonáváte přes internet, platí, že by po vás zaměstnavatel neměl chtít, abyste byli na jednom místě a práci tak můžete vykonávat odkudkoliv – a to klidně i z jiné časové zóny. I to si však doporučujeme ověřit. S tímto termínem se totiž začlo pracovat víceméně nedávno, nemusí tak všichni znát jeho pravý smysl.
Pevně doufáme, že vám naše základní příručka pomohla. Hledáte si novou práci právě teď? Podívejte se na pozice, které nabízíme zrovna teď my.
S pozdravem
Vaše HR manažerka
Renča